Yazma Cesareti

Yaratıcılığı her boyutuyla ele alan ilk ve tek Türkçe kaynak olma özelliğini koruyan Yazma Cesareti, yoğun taleplerden sonra yeniden okurla.

En sağlıklı içgüdümüz, yaratıcı içgüdümüzdür. Her birimizde doğuştan var olan bu içgüdü biteviye kendisini gerçekleştirmek için çalışır. Ne var ki aynı zamanda kendimizi gerçekleştirme güdüsü olan yaratıcı içgüdüyü dünya dört yandan baskılar.

Hayat hiç kimsenin yazmasını, herhangi bir alanda yaratıcı olmasını istemez. Doğduğumuzda nasıl bir hayat yaşayacağımız çoktan belirlenmiştir ve bizim için belirlenmiş bu hayatın bir şekilde dışına çıkmadığımız sürece yaratıcı olabilmemiz mümkün olmaz.

Her insan acı çeker, ama her insan acısını yaratıcılığa dönüştüremez; neden? Yaratıcılık nedir, yaratıcı sürecin önündeki engeller nelerdir? Yaratıcı insanların ortak özellikleri nelerdir? Sanatı sanat yapan nedir? Sanatsal değerin objektif ölçütü olabilir mi? Sanatçı, toplumla uzlaşırken bir yandan ondan nasıl ayrılır? Sanat neden aykırıdır? Sanat neden “ifade” değildir? Sanat ve yaratıcılık hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Yaratıcılığın psikolojisi, sanat ile benlik ilişkisi; ve çok daha fazlası…